Divadelní svět

Kritika divadelních inscenací

Babička

Babička - Božena Němcová

Národní divadlo

režie Jan Antonín Pitínský

premiéra 13.12.2007

Na konci roku 2007 měla na prknech Národního divadla premiéru Babička Boženy Němcové. I když se může zdát, že jde o staré, obehrané téma, opak je pravdou. Hlavní postavu ztvárňuje výborná herečka Vlasta Chramostová, která se ujala své role naprosto dokonale. Po jejím boku dále vystupuje Magdalena Borová jako Barunka, Saša Rašilov jako Jakub Míla, Jana Preissová alias kněžna Zaháňská nebo Johana Tesařová coby Viktorka a mnoho dalších hereckých osobností. Myslím, že jejich výkonům není téměř co vytknout.


Úprava scény nás překvapuje od úplného začátku až do konce. Bohatost scény nám tedy nádherně dokresluje atmosféru 19.století. Podobně jako jevištní úpravu můžeme hodnotit i výběr kostýmů.


Pokud uvažujete o návštěvě divadla se svými dětmi, rozhodně dlouho neváhejte a okuste i trochu tohoto starého realistického umění naší významné spisovatelky. Nepochybně to ve Vás ponechá hlubší dojem než četba knihy nebo televizní inscenace. Tím ale v žádném případě nechci hanobit jejich kvalitu, pouze se snažím pozdvihnout prožitek z přímého kontaktu herce a diváka.

Žádné komentáře