Divadelní svět

Kritika divadelních inscenací

Blbec k večeři

Blbec k večeři - Francis Veber

Divadlo Bez zábradlí

režie Jiří Menzel

premiéra 1.2.1998

Komedie slavného francouzského autora Francise Vebera se v divadle Bez zábradlí hraje už přes 10 let a není divu. Herci si stále vychutnávají vyprodané hlediště a upřímný smích svého obecenstva.
V hlavní roli zbohatlého vydavatele Pierra Brochanta můžete vidět Václava Vydru. Jeho dobrý výkon a letmá „komunikace“ s publikem ve Vás budí velmi přesvědčivý dojem. Brochantovu manželku ztvárňuje Jana Boučková v alternaci s Veronikou Freimanovou. Jejich úloha je včak neveliká, takže není divu, že na závěrečné děkovačce tyto dámy nemusíme zahlédnout. O to více soustředí divák svoji pozornost na druhou hlavní mužskou roli, kterou je ministerský úředník Francois Pignon alias „Blbec“ Josefa Cardy. Mohu říci, že toto duo se na jevišti svými vtipnými výstupy skvěle doplňuje. Po jejich boku se objevují i další významní herci jako Jana Švandová / Naďa Urbánková (Milenka Marlene), Rudolf Hrušínský (Přítel a nakladatel Just Leblanc) nebo Zdeněk Žák / Jiří Menzel (Daňový kontrolor Kůň).
Scéna je celkem jednoduchá a v průběhu hry se mění pouze jednou. Na počátku se sestává z pohovky, pojízdného stolečku, několika soch o obrazu. Po přestávce však na jevišti vidíme pouze prostý stůl pár židlí. Z honosného obyváku se tak stane velmi chudý pokoj, protože má přijít daňový kontrolor.
Máte-li tedy chuť na pořádnou dávku humoru, zajděte si do Bez zábradlí na Veberovu komedii. I přes vysokou cenu určitě nebudete litovat.

Žádné komentáře