Divadelní svět

Kritika divadelních inscenací

Jistě, pane ministře

Jistě, pane ministře - Jonathan Lynn, Anthony Jay

Divadlo Na vinohradech

režie Martin Stropnický

premiéra 15.2.2006

Britský seriál Jistě, pane ministře autorů Jonathana Lynna a Anthonyho Jaye inspiroval divadelní tvůrce, kteří přepracovali původní scénář do dramatu. Díky tomuto skvělému nápadu mohou diváci od 15.2.2006 vídat zmíněnou, úspěšnou komedii na prknech Vinohradského divadla.

Do hlavní role Jamese Hackera, ministra pro administrativní záležitosti, byl obsazen Viktor Preiss. Jeho mistrovský výkon doplňuje druhá hlavní role, sira Humpheryho Appleby, tajemníka ministerstva, jehož ztvárňuje František Němec. Ten ve Vinohradech pouze hostuje, stálé angažmá má v Národním divadle. V dalších rolích můžeme poznat Simonu Postlerovou, Jiřího Žáka, Otakara Brouska st., Jana Šťastného, Svatopluka Skopala, Danielu Kolářovou, Evu Režnarovou nebo Martina Stropnického, který se současně ujal režie celého představení.

Na tomto ztvárnění britské komedie mě velmi zaujalo rozvržení scény. Téměř celý děj se odehrává na předscéně, což v divákovi vyvolává jakýsi komornější dojem. Děj je také obohacen filmovými dotáčkami, které obvykle vyplňují jindy „hluché“ mezery, v nichž se přestavují kulisy.

Myslím, že toto představení je velmi povedené a většina diváků se náramně pobaví. I když by se dalo říci, že je to tak trochu „černý“ humor, protože výstupy, jimž se s chutí smějeme, se v dnešní politické scéně dějí skoro přirozeně. Pokud se tedy chcete pobavit, neváhejte a zajděte do divadla na Vinohradech.

Žádné komentáře