Divadelní svět

Kritika divadelních inscenací

Klára S.

Klára S. - Elfriede Jelineková

Divadlo Komedie

režie David Jařab

premiéra 17.12.2004

Hudební drama přední rakouské pianistky Elfriede Jelinekové, nedávné držitelky Nobelovy ceny za literaturu se v komedii hrálo téměř 4 roky. V úterý 3.6.2008 jsem měla možnost být přítomna její derniéře a moje nadšení je obrovské.
Hlavní představitelku Kláru Schumannovou ztvárňuje Vanda Hybnerová. O jejím výkonu musíme mluvit jako o velmi nadprůměrném, tedy naprosto dokonalém pro divadelní milovníky. Každé její gesto precizně pasuje do děje a vyvolává naprosto přesvědčivý dojem.
Zprvu vede dialogy hlavně s Fašistickým básníkem Gabrielem d’Annuziem (Jiří štrébl), jehož výstup je též velmi zdařilý. Dalšími výraznými postavami jsou manžel, skladatel Robert Schumann (Martin Finger) a dcera Marie Schumannová (Martina Fialková), hlídač blázince (Martin Pechlát) a několik dalších.
Celou inscenací zní hudba Petra Haase na motivy sonáty fis moll Roberta Schumanna. Scéna je celkem prostá. Zešikmené pódium, po stranách stolky se zrcadly a v pozadí klavír, na ten hraje Michaela Polášková.
Závěrem chci jen podotknout, že jsem velmi ráda za moji přítomnost na derniéře, protože bych si asi nikdy neodpustila nevidět vynikající inscenaci divadla Komedie, které si v každém ohledu zaslouží ocenění Divadlo roku 2007.
Žádné komentáře