Divadelní svět

Kritika divadelních inscenací

Nepřítel lidu

Nepřítel lidu - Henrik Ibsen

Stavovské divadlo

režie Ivan Rajmont

premiéra 26.2.2009

 

Inscenaci Nepřítel lidu Henrika Ibsena měli diváci možnost zhlédnout v premiéře 26.2.2009 ve Stavovském divadle. Já jsem tuto hru viděla díky jedné velké náhodě. Koupila jsem si vstupenku na Mikve na 12.3.2009, avšak kvůli náhlé nemoci hlavní představitelky Ivy Janžurové a díky pohotové reakci šéfa činohry ND Michala Dočekala, mé oči zřely představení Nepřítel lidu.

Režie zmíněného dramatu se ujal zkušený režisér Ivan Rajmont. Tento umělec většinou klade důraz na velkolepé efekty, ale tentokrát se celkem držel stranou. Ráda přiznávám, že si u mě po jeho poslední režii v ND ( Dva vznešení příbuzní ) napravil reputaci.

Hra pojednává o lázeňském doktorovi Stockmannovi (David Prachař), který se snaží bojovat za pravdu, svobodu a demokracii. Jeho snahy jsou však díky intrikám celého okolí a také díky „hlouposti většiny“ marné a on se stává „jemně šílený“ a zároveň „Nepřítelem lidu“. Víc Vám k ději prozrazovat nebudu, abych nezeslabila Váš prožitek z představení.

V inscenaci vystupuje i Saša Rašilov coby Hovstad, šéfredaktor místních novin. Charakter jeho postavy je celkem zkažený. Hovstadovo jednání mi tak trochu připomíná pořekadlo „Kam vítr, tam plášť“. Výkon pana Rašilova je ale naprosto bez chyb a velmi přesvědčivý.

Dále v Nepříteli lidu může vidět Jana Hartla, Ladislava Mrkvičku, Janu Bouškovou, Pavlu Beretovou, Jana Novotného, Vladislava Beneše a Petra Pelzera.

Závěrem chci říci, že drama Nepřítel lidu v sobě nese aktuální téma a rozhodně je hrou, která stojí za zhlédnutí. Ať už kvůli skvělým hereckým výkonům, jednoduchosti scény, příjemné hudbě, která Vás provází celým dějem nebo zajímavému tématu k zamyšlení.

Hurá do Stavovského divadla !!!

Žádné komentáře